Awards & Results


Awards and Results Details

Class 01 – MGB Mk I 1962 to 1965 (Pull Handle)
1st – Tom Cole – Car 46
2nd – Rob Stutzman – Car 260
3rd – Rich Moure – Car 254
Class 02 – MGB Mk I 1965 to 1967
1st – Maya Shoviak – Car 88
2nd – Clifford Schuenaman – Car 222
3rd – Lee Miller – Car 233
Class 03 – MGB Mk II 1968 to 1969 (Chrome Grille)
1st – Ed Katz – Car 325
2nd – Ned Shields – Car 21
3rd – Dwight Anderson – Car 33
Class 04 – MGB Mk II 1970 to 1972 (Recessed Grille)
1st – Gloria Ciarrocca – Car 160
2nd – John Moore – Car 204
3rd – Richard Gross – Car 23
Class 05 – MGB Mk II 1973 to 1974 (Honeycomb Grille)
1st – Laura Magnuson – Car 84
2nd – Ron Parks – Car 157
3rd – Terry Allen – Car 148
Class 06 – MGB Mk III 1974-1/2 to 1976
1st – Ed Polonus – Car 303
2nd – Alex Ollerman – Car 126
3rd – Rick Orto – Car 39
Class 07 – MGB Mk IV 1977 to 1978 (Early)
1st – Simon Dix – Car 6
2nd – Mike Kugler – Car 231
3rd – Rick Smith – Car 245
Class 08 – MGB Mk IV 1979 to 1980 (Late)
1st – Steve Ratcliffe – Car 89
2nd – Barry Humphrey – Car 16
3rd – Elvin Davis – Car 159
Class 09 – MGB – LE 1979 to 1980
1st – Dave Handley – Car 115
2nd – Diana Gonzales – Car 122
3rd – John Oldroyd – Car 210
Class 10 – MGB-GT – 1965 to 1971 Chrome Bumper – Non-Vented Dash
1st – Kent McNeil – Car 42
2nd – Rob & Diane Stutzman – Car 397
3rd – Gary Brown – Car 180
Class 11 – MGB-GT – 1972 to 1974 Chrome Bumper – Vented Dash
1st – Larry Norton – Car 18
2nd – Karen Gerth – Car 164
3rd – Susan Bond – Car 177
Class 12 – MGB-GT – 1974-1/2 – Rubber Bumper
1st – Tim Gaffney – Car 285
2nd – Jim Schulte – Car 75
3rd – Gil Dupre – Car 214
Class 13 – MGB Factory V-8 All Years
1st – Peter Cosmides– Car 102
2nd – Terry Looft – Car 24
3rd – Jeff Rose – Car 276
Class 14 – MGB Modified V-8/V-6
1st – Ralph Ratta – Car 90
2nd – Ryan Looft – Car 25
3rd – Mike Cook – Car 50
Class 15 – Midget/Sprite – 1961 to 1974 – Chrome Bumper
1st – Dennis Cestra – Car 221
2nd –George Chase – Car 174
3rd – Ralph Brown – Car 258
Class 16 – Midget – 1974 to 1979 – Rubber Bumper
1st – Henry Lieble – Car 31
2nd – Jeff Sigrist – Car 112
3rd – Steve Olson – Car 118
Class 17 – MG 1100/1300 – All Years
1st – Terry Looft – 387
Class 18 – MGC – All Years
1st – Scott Williams – Car 176
2nd – Jim Danielson – Car 72
3rd – Mary Goodman – Car 257
Class 19 – MGC-GT – All Years
1st – Lian Shoviak – Car 393
2nd – Alan Vinegar – Car 172
3rd – Bruce Fehlman – Car 308
Class 20 – Post Abingdon – All Years
1st – Terry McClain – Car 140
2nd – Keith Holdsworth – Car 59
3rd – Ken DeLeeuw – Car 52
Class 22 – MGT & Prewar – All Years
1st – Jack Long – Car 385
2nd – Joe Gunderson – Car 117
3rd – Hank Rippert – Car 246
Class 23 – MGA – All Years
1st – Carol Looft – Car 388
2nd – Frazer Rice – Car 166
3rd – Tim & Theresa Gaffney – Car 398
Class 24 – Other MG – All Years
1st – Ryan Looft – Car 389
2nd – Mike Lutz – Car 104
3rd – Randy Kegg – Car 2
Class 25 – Other British – All Years
1st – Peter Charles – Car 310
2nd – Dick & Carol Brown – Car 396
3rd – Linda Norman – Car 381
Class 26- Photography
1st – Gloria Ciarrocca – Car 160 (The Journey)
2nd – John Fraioli – Car 270 (BGT Sunset)
3rd – Dick Brown – Car 235 (Midwest Autumn)
Class 27 – Model
1st – Stephen McDowell – Car 226 (Valve Cover)
2nd – Chip Norman – Car 290 (British Car Day)
3rd – Jon Rosenthall – Car 28
Class 28 – Craft
1st – Myron Sielski – Car 105 (Gettysburg Wood Art)
2nd – Laura Magnuson – Car 84 (Black Tulip MG Slippers)
3rd – Peter Mitler – Car 190 (2 MG Paintings)
Funkahana – Listed as Driver and Navigator
1st Place – Dennis Taylor & Pat Taylor – Time 316.25 – Car # 162
2nd Place – Michael Galvin & Carolyn Galvin – Time 319.85 – Car # 215
3rd Place – Richard Jefferson & Carol Jefferson – Time 321.78 – Car # 91
Rocker Cover Races
1st Place – Dave Handley
2nd Place – Lian Shoviak
3rd Place – Joe Gunderson
TSD Rallye School – Listed as Driver and Navigator
1st Place – Louise Beck & Andrew Ganem – 59 Points
2nd Place – Ed Sass – 86 points
3rd Place – Moose Stoval & Elke Ender – 135 Points
See below for full results
TSD Rallye – Listed as Driver & Navigator
1st Place – Louise Beck & Andrew Ganem – 225 Points
2nd Place – Joe McInnes & Kathy McInnes – 289 Points
3rd Place – Todd Steeves & Jen Steeves – 305 Points
See below for full results
Diamond in the Rough – Certificate
Louise Beck – 1977 MGB
Longest Distance
Jennifer Orum – 1970 MGB drove over 3,700 miles
Chairman’s Choice
Paul Hanley – 1964 MGB

TSD Rallye School Results

Full results

TEAMFirst NameLast NameGuestCity, State, ZipCarTotal Position
4LouiseBeckAndrew GanemEllicott City, MD 21042-16181977 MGB591
23EdSassBalsam Lake, WI 54810-29551957 MGA862
26MooseStovalElke EnderClifton, TX 76634-03131965 MGB1353
18JohanPetersenRenee PetersenWest Hill, ON M1C 2X5 Canada1974 MGB1604
25ToddSteevesJen SteevesOttawa, Ontario K03 3P01978 MGB1605
15AlanMagnusonLaura MagnusonCentennial, CO 80016-18791973 MGB1786
11RobertGuinnessElsberry, MO 63343-34101960 MGA1897
10BobGloydBrian WoodhamsCentennial, CO 80015-58291973 MGB1908
13PaulLentzTustin, CA 92782-13701967 MGB1959
8DougFreemanLaurie Jelen-FreemanWest Lakeland, MN 55082-20021972 MGB Modified V8/V620410
16RickMasonGrace MasonCazenovia, NY 13035-95191964 MGB21611
14RobLillisCarole LillisCanandaigua, NY 14424-12061974 MGB-GT21812
28HarryMuellerJohn Mueller21913
2NathanArnettBen ArnettCharleston, WV 25309-85961977 MGB25014
21CraigRobertsLynne Dean-RobertsSilver Spring, MD 20902-32621970 MGBDNFDNF
27JoeGundersonCathy GundersonDNFDNF

TSD Rallye Results

Full results

TEAMFirst NameLast NameGuestCity, state, zipCarTotalPosition
2LouiseBeckAndrew GanemEllicott City, MD 21042-16181977 MGB2251
27JoeMcInnesKathy McInnesFrederick, MDA-H Sprite2892
23ToddSteevesJen SteevesOttawa, Ontario K03 3P01978 MGB3053
25MooseStovalElke EnderClifton, TX 76634-03131965 MGB3524
12JohanPetersenRenee PetersenWest Hill, ON M1C 2X5 Canada1974 MGB3805
7BobGloydCentennial, CO 80015-5829Corvette3856
6MichaelGalvinCarolyn GavinPittsburgh, PA 15243-16161979 MGB3937
21DaveSewakBill McGuiganHellam, PA 17406-88441970 MGB4008
20EdSassBalsam Lake, WI 54810-29551957 MGA4179
10RickMasonGrace MasonCazenovia, NY 13035-95191964 MGB46310
22SteveSharpeTina SharpeEllicott City, MD 21043-65301972 MGB-GT49411
14HarryMuellerJohn MuellerNovi, MI 48375-54291963 MGB50512
11RobLillisCarole LillisCanandaigua, NY 14424-12061974 MGB-GT51713
1NathanArnettBen ArnettCharleston, WV 25309-85961977 MGB55514
4GeorgedeWalderJuliaAsheville, NC 28804-15171975 MGB56415
5DougFreemanLaurie Jelen-FreemanWest Lakeland, MN 55082-20021972 MGB Modified V8/V657316
8JoeGundersonCathy GundersonLittleton, CO 80125-96451936 MG PB61517
13PaulLentzTustin, CA 92782-13701967 MGB69818
15AlanMagnusonLaura MagnusonCentennial, CO 80016-18791973 MGB73819
24DonStewartSuzanne StewartPittsburgh, PA 15238-30061974 MGB-GTDNFDNF
3KenBickertonJosie BickertonThornbury, ON N0H 2P0 Canada1972 MGBDNSDNS
9JimLentzCharles LentzSpring, TX 77380-22571969 MGB-GTDNSDNS
16GregPoffenbargerAzle, TX 76020-49211960 MGADNSDNS
17RalphRattaFay RattaChina Spring, TX 76633-34951980 MGB Modified V8/V6DNSDNS
18BobRiddellMaureen RiddellWhitby, ON L1R 3K8 Canada1994 MG RV8DNSDNS
19CraigRobertsLynne Dean-RobertsSilver Spring, MD 20902-32621970 MGBDNSDNS
26TomDoyleDNSDNS